Aktualności

<< Poprzednia {pages} Następna >>

Weź udział w XIII Biegach Niepodległości!

data aktualizacji: 08 Listopada 2015

biegi.jpgJak każdego roku, zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w XIII Biegach Niepodległości w dniu 11 listopada - tutaj liczą się chęci i udział, a nie wynik! Zgłoszenia przyjmują nauczyciele wychowania fizycznego, nauczyciele poinstruują Was, co dokładnie trzeba zrobić, aby wziąć udział w biegu. Szczegółowy program przedstawiony jest na plakacie. Zatem: do zobaczenia na linii startu już w najbliższą środę!


Wycieczka do Lublina

data aktualizacji: 05 Listopada 2015

Dnia 26 października 2015 roku klasa 2A gimnazjum pojechała na wycieczkę do Lublina. Jej celem było zwiedzenie Bazyliki oo. Dominikanów, która stanowi Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, zwiedzenie Teatru im. Juliusza Osterwy oraz przejście lubelskiej trasy podziemnej. (...) 

Magda P., Kacper N.


więcej


"O tym nie można zapomnieć... Spotkanie z kobietami, które przeszły piekło Ravensbruck"

data aktualizacji: 01 Listopada 2015

mok-15-15.jpg 23 października uczniowie naszego gimnazjum, na zaprosznie organizatora - II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, uczestniczyli w Miejskim Ośrodku Kultury w niezwykłym spotkaniu z więźniarkami KL Ravensbruck. Goszczące w naszym mieście kobiety opowiadały dramatyczne historie swojego życia, ale nie zapominały, by zwrócić się do młodzieży i przypomnieć młodym ludziom, że wolność jest bardzo cennym darem, a przyjaźń jest ważniejsza od najlepszych dóbr materialnych. To było niezapomniane spotkanie...


Sprzątanie grobów

data aktualizacji: 01 Listopada 2015

W ostatnim tygodniu października jak co roku uczniowie Gimnazjum nr 2 pamiętają o grobach lotników na świdnickim cmentarzu. To czas porządkowania, zapalenia zniczy, chwili zadumy... Nie zabrakło także czasu, żeby odwiedzić groby swoich bliskich ...

WYJŚCIE DO KINA NA FILM PT: "PILECKI"

data aktualizacji: 24 Października 2015

We wtorek, 20 października, uczniowie z Gimnazjum im. Lotników Polskich i Liceum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oglądali w kinie Lot film pod tytułem "Pilecki". Syn, Andrzej Pilecki opowiada w nim o swoim ojcu - Witoldzie Pileckim, jego zasługach na wojnie, o tym co kochał, podziwiał, jakie miał pasje i o jego stosunku do swojej żony i dzieci. Mężczyzna dobrowolnie poddał się wywiezieniu do Auschwitz, aby tworzyć tam siatkę konspiracyjną.
Po wyjściu z kina duża część osób twierdziła, że film nie należy do tych, które zapamiętuje się do końca życia, ale historia w nim przedstawiona sprawiła, że można było wiele się nauczyć, co jak najbardziej jest dużym plusem.

M. Płońska, kl. 2A


W zdrowym ciele, zdrowy duch! - zajęcia sportowe w szkole

data aktualizacji: 22 Października 2015

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do korzystania z pozalekcyjnych zajęć sportowych. Obiekty sportowe Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 są dostępne dla uczniów codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 15.00 - 17.30. Opiekę nad uczniami w tym czasie sprawują nauczyciele - animatorzy sportu, proponują również zajęcia z różnych dyscyplin sportowych.

Od listopada będą prowadzone zajęcia z tenisa ziemnego. Zapraszamy na spotkanie organizacyjne uczniów i rodziców w dniu 10 listopada o godz. 17.00 do sali gimnastycznej.

 Szczegółowych informacji na temat zajęć sportowych udziela wicedyrektor p. Monika Szymaniak.


Uczciliśmy pamięć Mistrza...

data aktualizacji: 17 Października 2015

17 października przypada 17 rocznica śmierci znanego świdniczanina - Janusza Kasperka, trzykrotnego Mistrza Świata i 14–krotnego Mistrza Polski w akrobacji samolotowej, który w wieku 37. lat zginął śmiercią lotnika w Janowie. Delegacja Gimnazjum nr 2 im. Lotników Polskich wspólnie z członkami Klubu Seniorów Lotnictwa uczciła tę rocznicę zapalając znicze na grobie zmarłego, pochowanego na świdnickim cmentarzu w Alei Zasłużonych.

Projekt z historii – Bitwa pod Komarowem

data aktualizacji: 17 Października 2015

30 września 2015 roku Adam Fałdyga, Kamil Młynarczyk, Kacper Najda i Wojtek Delekta z klasy 2A gimnazjum pojechali z panem Piotrem Jusińskim na pole Bitwy pod Komarowem w celu zrobienia zdjęć i nakręcenia krótkiego filmu.

Najpierw trochę o samej bitwie. Rozegrała się ona 31 sierpnia 1920 roku pomiędzy wojskami polskimi a bolszewickimi (rosyjskimi). Jak nietrudno zgadnąć, miała miejsce w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Polacy wygrali, zmuszając resztki oddziałów wroga do ucieczki.

 Zdjęcia i film przedstawiają pole bitwy, a także pobliski cmentarz, na którym pochowane są ciała poległych w bitwie żołnierzy. Miejsce bitwy to duży teren, na którym są teraz pola i nieliczne domki. Nie ma żadnej wskazówki, że to właśnie tam miała miejsce bitwa, poza drogowskazem przy drodze asfaltowej i cmentarza.

Sam cmentarz jest w pobliżu domostw, na polance porośniętej krótko przystrzyżoną trawą. Jest on otoczony białym murkiem, ale nie ma problemu z wejściem do niego. W rogu stoją tablice informujące o zdarzeniu z 1920 roku. Widnieje na nich mapa, na której pokazane są ruchy wojsk oraz opis starcia. Są tam też dwa prawdopodobnie prowizoryczne groby, przy których są wieńce i kwiaty. Sam grobowiec to duży kopiec z krzyżem na szczycie.

 W samym Komarowie działa Stowarzyszenie Bitwy pod Komarowem. Członkowie tego stowarzyszenia spotykają się raz na jakiś czas. Spróbujemy spotkać się z prezesem stowarzyszenia, by zrobić z nim wywiad.

A.  Fałdyga, kl. 2A


Stypendia przyznane

data aktualizacji: 17 Października 2015

W ubiegłym tygodniu władze miasta doceniły pedagogów, pracujących w świdnickich szkołach. Dziś nadszedł czas na ich podopiecznych. W Centrum Kultury odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów oraz listów gratulacyjnych rodzicom najzdolniejszych uczniów.

Wzorem ubiegłych lat, stypendium można było uzyskać spełniając jedno z trzech wymagań. Pierwsze, to wysoka średnia ocen na świadectwie. Oprócz tego, uczeń mógł uzyskać wysoki wynik na sprawdzianie w VI klasie szkoły podstawowej, egzaminie gimnazjalnym lub maturalnym z przedmiotów obowiązkowych i wybranego, dodatkowego lub uzyskać tytuł laureata konkursu przedmiotowego, czy laureata i finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, interdyscyplinarnej, tematycznej lub turnieju.

Stypendia naukowe zostały przyznane w skali trzystopniowej. Stypendium I stopnia– najwyższe, przyznawano w sytuacji wystąpienia wszystkich warunków. Wysokość stypendium jest uzależniona od jego stopnia i typu szkoły, do której uczeń uczęszczał. Minimalna wysokość stypendium to 40 zł, a maksymalna – to 190 zł.

Za wybitne osiągnięcia naukowe stypendia otrzymało, łącznie aż 231 uczniów mieszkających na terenie naszej gminy.

Stypendia III stopniaLeśniak Julia Anna - Gimnazjum nr 2


źródło: www.swidnik.pl


Projekt IPN "Ocalić od zapomnienia"

data aktualizacji: 15 Października 2015

WYJAZD DO WARSZAWY  

Od kilku lat, chętni uczniowie z gimnazjum i liceum,  biorą udział w projekcie mającym na celu utrwalenie i zachowanie wspomnień ludzi, którzy osobiście doświadczyli niewoli. W tym roku, 2 października, uczniowie z klasy 2A z panem Piotrem Jusińskim pojechali do Warszawy na wykłady w głównej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Wysłuchaliśmy historii opowiadanych przez ludzi, którzy byli więzieni w obozach takich jak Ravensbruck czy Auschwitz. Do tego dowiedzieliśmy się wiele o kobietach, które pomimo zniewolenia nie utraciły nadziei i wiary, o ich działaniach w obozie, twórczości i pracy. Na koniec obejrzeliśmy prezentację dotyczącą nazizmu a pan, który ją przedstawiał wszystko nam szczegółowo wyjaśnił. Wróciliśmy późnym wieczorem, zmęczeni i świadomi tego, że to jeszcze nie koniec naszego spotkania z tym etapem historii.

M. Płońska, kl. 2A
<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Następna >>