Aktualności

<< Poprzednia {pages} Następna >>

WYJŚCIE DO KINA NA FILM PT: "PILECKI"

data aktualizacji: 24 Października 2015

We wtorek, 20 października, uczniowie z Gimnazjum im. Lotników Polskich i Liceum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oglądali w kinie Lot film pod tytułem "Pilecki". Syn, Andrzej Pilecki opowiada w nim o swoim ojcu - Witoldzie Pileckim, jego zasługach na wojnie, o tym co kochał, podziwiał, jakie miał pasje i o jego stosunku do swojej żony i dzieci. Mężczyzna dobrowolnie poddał się wywiezieniu do Auschwitz, aby tworzyć tam siatkę konspiracyjną.
Po wyjściu z kina duża część osób twierdziła, że film nie należy do tych, które zapamiętuje się do końca życia, ale historia w nim przedstawiona sprawiła, że można było wiele się nauczyć, co jak najbardziej jest dużym plusem.

M. Płońska, kl. 2A


W zdrowym ciele, zdrowy duch! - zajęcia sportowe w szkole

data aktualizacji: 22 Października 2015

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do korzystania z pozalekcyjnych zajęć sportowych. Obiekty sportowe Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 są dostępne dla uczniów codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 15.00 - 17.30. Opiekę nad uczniami w tym czasie sprawują nauczyciele - animatorzy sportu, proponują również zajęcia z różnych dyscyplin sportowych.

Od listopada będą prowadzone zajęcia z tenisa ziemnego. Zapraszamy na spotkanie organizacyjne uczniów i rodziców w dniu 10 listopada o godz. 17.00 do sali gimnastycznej.

 Szczegółowych informacji na temat zajęć sportowych udziela wicedyrektor p. Monika Szymaniak.


Uczciliśmy pamięć Mistrza...

data aktualizacji: 17 Października 2015

17 października przypada 17 rocznica śmierci znanego świdniczanina - Janusza Kasperka, trzykrotnego Mistrza Świata i 14–krotnego Mistrza Polski w akrobacji samolotowej, który w wieku 37. lat zginął śmiercią lotnika w Janowie. Delegacja Gimnazjum nr 2 im. Lotników Polskich wspólnie z członkami Klubu Seniorów Lotnictwa uczciła tę rocznicę zapalając znicze na grobie zmarłego, pochowanego na świdnickim cmentarzu w Alei Zasłużonych.

Projekt z historii – Bitwa pod Komarowem

data aktualizacji: 17 Października 2015

30 września 2015 roku Adam Fałdyga, Kamil Młynarczyk, Kacper Najda i Wojtek Delekta z klasy 2A gimnazjum pojechali z panem Piotrem Jusińskim na pole Bitwy pod Komarowem w celu zrobienia zdjęć i nakręcenia krótkiego filmu.

Najpierw trochę o samej bitwie. Rozegrała się ona 31 sierpnia 1920 roku pomiędzy wojskami polskimi a bolszewickimi (rosyjskimi). Jak nietrudno zgadnąć, miała miejsce w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Polacy wygrali, zmuszając resztki oddziałów wroga do ucieczki.

 Zdjęcia i film przedstawiają pole bitwy, a także pobliski cmentarz, na którym pochowane są ciała poległych w bitwie żołnierzy. Miejsce bitwy to duży teren, na którym są teraz pola i nieliczne domki. Nie ma żadnej wskazówki, że to właśnie tam miała miejsce bitwa, poza drogowskazem przy drodze asfaltowej i cmentarza.

Sam cmentarz jest w pobliżu domostw, na polance porośniętej krótko przystrzyżoną trawą. Jest on otoczony białym murkiem, ale nie ma problemu z wejściem do niego. W rogu stoją tablice informujące o zdarzeniu z 1920 roku. Widnieje na nich mapa, na której pokazane są ruchy wojsk oraz opis starcia. Są tam też dwa prawdopodobnie prowizoryczne groby, przy których są wieńce i kwiaty. Sam grobowiec to duży kopiec z krzyżem na szczycie.

 W samym Komarowie działa Stowarzyszenie Bitwy pod Komarowem. Członkowie tego stowarzyszenia spotykają się raz na jakiś czas. Spróbujemy spotkać się z prezesem stowarzyszenia, by zrobić z nim wywiad.

A.  Fałdyga, kl. 2A


Stypendia przyznane

data aktualizacji: 17 Października 2015

W ubiegłym tygodniu władze miasta doceniły pedagogów, pracujących w świdnickich szkołach. Dziś nadszedł czas na ich podopiecznych. W Centrum Kultury odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów oraz listów gratulacyjnych rodzicom najzdolniejszych uczniów.

Wzorem ubiegłych lat, stypendium można było uzyskać spełniając jedno z trzech wymagań. Pierwsze, to wysoka średnia ocen na świadectwie. Oprócz tego, uczeń mógł uzyskać wysoki wynik na sprawdzianie w VI klasie szkoły podstawowej, egzaminie gimnazjalnym lub maturalnym z przedmiotów obowiązkowych i wybranego, dodatkowego lub uzyskać tytuł laureata konkursu przedmiotowego, czy laureata i finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, interdyscyplinarnej, tematycznej lub turnieju.

Stypendia naukowe zostały przyznane w skali trzystopniowej. Stypendium I stopnia– najwyższe, przyznawano w sytuacji wystąpienia wszystkich warunków. Wysokość stypendium jest uzależniona od jego stopnia i typu szkoły, do której uczeń uczęszczał. Minimalna wysokość stypendium to 40 zł, a maksymalna – to 190 zł.

Za wybitne osiągnięcia naukowe stypendia otrzymało, łącznie aż 231 uczniów mieszkających na terenie naszej gminy.

Stypendia III stopniaLeśniak Julia Anna - Gimnazjum nr 2


źródło: www.swidnik.pl


Projekt IPN "Ocalić od zapomnienia"

data aktualizacji: 15 Października 2015

WYJAZD DO WARSZAWY  

Od kilku lat, chętni uczniowie z gimnazjum i liceum,  biorą udział w projekcie mającym na celu utrwalenie i zachowanie wspomnień ludzi, którzy osobiście doświadczyli niewoli. W tym roku, 2 października, uczniowie z klasy 2A z panem Piotrem Jusińskim pojechali do Warszawy na wykłady w głównej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Wysłuchaliśmy historii opowiadanych przez ludzi, którzy byli więzieni w obozach takich jak Ravensbruck czy Auschwitz. Do tego dowiedzieliśmy się wiele o kobietach, które pomimo zniewolenia nie utraciły nadziei i wiary, o ich działaniach w obozie, twórczości i pracy. Na koniec obejrzeliśmy prezentację dotyczącą nazizmu a pan, który ją przedstawiał wszystko nam szczegółowo wyjaśnił. Wróciliśmy późnym wieczorem, zmęczeni i świadomi tego, że to jeszcze nie koniec naszego spotkania z tym etapem historii.

M. Płońska, kl. 2A
Dzień Edukacji Narodowej

data aktualizacji: 14 Października 2015Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!

(B. Conklin)
 

DZIEŃ CHŁOPAKA

data aktualizacji: 14 Października 2015

  30 września, czyli w Dzień Chłopaka, cała klasa 2A spotkała się w szkole na Wieczorze Filmowym. W naszej sali kinowej opuściliśmy zasłony na okna i zajęliśmy miejsca. Najpierw obejrzeliśmy krótkie filmy, które kręciliśmy sami w ubiegłym roku. Później przyjechała pizza i... zaczął się film, który był głównym punktem naszego wieczoru - "Gra Endera". Opowiada on o świecie po wojnie z kosmitami, w której zwycięstwo zawdzięcza się młodemu kapitanowi. Wykazał się on wielką inteligencją niszcząc Statek Matkę i - tym samym -  pozostałe statki. Ci, którzy przeżyli, są przekonani, że to w rękach  młodych ludzi spoczywa los świata. Tworzą placówki, które za pomocą gier strategicznych kształcą ich umysły i osobowość. Ender uczy się właśnie w takiej placówce, każdy jego ruch i myśl obserwują osoby, które stwierdzą czy może on zostać w przyszłości kimś takim jak sławny kapitan. Jednak czy tak się stanie, dowiecie się sami podczas seansu ☺. My bawiliśmy się świetnie i już czekamy na kolejną okazję do zorganizowania jakiegoś ciekawego spotkania.  

M. Płońska, kl. 2A
zdjęcia M. Miłosz, kl.2A https://goo.gl/photos/Gw2ESKwwvdLmJLQk9


Organizacja etapu szkolnego "Konkursów Kuratoryjnych"

data aktualizacji: 13 Października 2015

Godzina rozpoczęcia konkursu: 9:00

Zbiórka uczniów pod salą o godzinie 8:45

 konkurs  I etap
godz. 9:00
 sala zespół nadzorujący
język angielski
 19.10.2015 021A
p.M.Andrzejewska
p.U.Jabłońska
 język polski
 22.10.2015 005A
 p.A.Żembrowska
p.B.Nadgrodkiewicz
geografia
 23.10.2015206A
p.M.Andrzejewska
fizyka
 27.10.2015103A
p.M.Andrzejewska
matematyka
 28.10.2015013A
 p.A.Żembrowska
ortograficzny
 30.10.2015206A
p.M.Andrzejewska

Informator o konkursach przedmiotowych i tematycznych - rok szkolny 2015/2016


XII edycja konkursu CLICKONMANIAC

data aktualizacji: 10 Października 2015

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników języka angielskiego (ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum) do udziału w XII edycji konkursu CLICKONMANIAC organizowanego przez Gimnazjum nr 5 im. Sybiraków w Zamościu. Prosimy chętne osoby o zgłaszanie się do 30. października do nauczycieli języka angielskiego. Zgłoszenia bezpośrednie przyjmuje p. Jadwiga Kopniak. Więcej o konkursie dowiecie się tutaj:
http://www.clickonmaniac.pl/


<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Następna >>