Recenzja filmu pt.,, Kamienie na Szaniec’’

data aktualizacji: 07 Kwietnia 2014

Recenzja filmu pt.,, Kamienie na Szaniec’’.

Opis filmu:

,,Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo". Oto dewiza, jaką w życiu kieruje się trzech młodych przyjaciół: Alek, Zośka i Rudy. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość, przerwane przez wrzesień 1939 roku. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko. Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą "jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec", zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny.

więcej


XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny - „Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i Juliana Tuwima”

data aktualizacji: 17 Marca 2014

Ada Gręda, uczennica klasy 2A, wzięła udział w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym -  „Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i Juliana Tuwima” pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Ada wzięła na warsztat utwór Tuwima pod tytułem Ławka wyobraźni.

więcej


Opowiadania detektywistyczne

data aktualizacji: 17 Marca 2014

Uczniowie klasy 2A, po omówieniu zbioru opowiadań detektywistycznych Agaty Christie pod tytułem "Dwanaście prac Herkulesa", sami postanowili stworzyć opowiadana w tym duchu. Niektórym nawet nieźle to wyszło, dlatego chcą się podzielić z innymi swoimi małymi detektywistycznymi dziełami. Zadanie nie było łatwe, ponieważ każdy piszący musiał wykorzystać te same elementy: bohaterów, miejsce, poszlaki, przedmioty.  Zapraszamy do lektury!

"Klucz francuski" - Julia Kusy
"Szpital o czerwonej posadzce" - Mikołaj Denysiuk